صفحه اصلی تضمین کیفیت آزمايشگاه فشار قوي

آزمايشگاه فشار قوي سيم و كابل يزد

 

با توجه به محدوديتهاي موجود در سيستم هاي قدرت نياز روز افزون به افزايش ولتاژ شبكه هاي انتقال احساس مي شود و بر اين اساس نياز به سيستم هايي است كه كه قابليت آزمايش تجهيزات با ولتاژهاي بالا را داشته باشند.

بنابراين توليد و اندازه گيري فشار قوي اهميت پيدا مي كند و اين عمل در آزمايشگاه فشار قوي انجام مي شود. آزمايشگاه فشار قوي محلي است كه ولتاژ فشار قوي توليد و به تجهيز اعمال و رفتار آن تجهيز در مقابل ولتاژ، حرارت مواد شيميايي بررسي مي گردد و به عبارت ديگر در آزمايشگاه فشار قوي سعي مي شود شرايط بهره برداري و كاركرد هر تجهيزي تا حد ممكن بوجود آمده و رفتار آن تحليل شود طبيعي است در رابطه با ولتاژ هاي فشار قوي ، نقش مواد عايقي و و رفتار آنها در ولتاژ هاي بالا اهميت خاص پيدا مي كند و هر روزه پيشرفتهاي تازه اي در شناخت مواد عايقي جديد و بهبود خاص عايقهاي شناخته شده حاصل مي شود و يكي از مطالعات مهم علم فشار قوي مبحث عايقهاي الكتريكي و خواص آنها مي باشد

شركت سيم و كابل يزد در سال 1382 فعاليت خود را در زمينه توليد كابلهاي فشار متوسط با تلاش و همت شبانه روزي جمعي از مديران و كارشناسان شركت شروع نمود و در همان سال موفق به توليد اولين سري كابلهاي فشار متوسط با عايق XLPE گرديد و بر اين اساس نياز به آزمايشگاه فشار قوي جهت آزمايش كابلهاي توليدي احساس مي شد كه با توجه به اين احساس مراحل طراحي و ساخت اين آزمايشگاه و همچنين نصب و راه اندازي آن از همان ابتداي سال 1382 با همكاري شركت TEDI آلمان و مشاوره دانشكده فني دانشگاه تهران و همچنين دانشگاه صنعت آب و برق آغاز شد و به همت و تلاش بي وقفه مديران ؛ كارشناسان و مهندسين شركت اين آزمايشگاه در دي ماه سال 1382 به صورت جدي فعاليت خود را در زمينه آزمايش كابلهاي توليدي شروع نمود.

نكته اساسي كه توجه به آن ضروري مي باشد اهميت و جايگاه منحصربه فرد اين آزمايشگاه در مقايسه با آزمايشگاه هاي مشابه در كشور مي باشد بطوري كه اين آزمايشگاه داراي سطح ولتاژ نامي 350KV قدرت نامي 6MVA ( بالاترين سطح ولتاژ و بالاترين توان در بين آزمايشگاه هاي مشابه موجود در كشور ) مي باشد همچين اين آزمايشگاه از نظر مقدار نويز موجود در سيستم كه اصطلاحاً به PD زمينه معروف مي باشد وضعيت بسيار مناسب و ايده آلي دارد بطوري كه اين نويز محيط در سيستم اندازه گيري تخليه جزئي به 0.5pc محدود مي گردد. اهميت اين مسئله از آنجا ناشي مي شود كه مهم ترين آزمايشهاي كابلهاي با عايق خشك آزمايش اندازه گيري مقدار تخليه جزئي مي باشد و پايين بودن مقدار PD زمينه و يا اصطلاحاً تميزي محيط آزمايشگاه امكان اندازه گيري دقيق تر و حساس تر مقدار تخليه واقعي كابل را فراهم مي نمايد. اساس كار اين آزمايشگاه مبتني بر سيستم رزونانس سري مي باشد و اين سيستم يك مدار سري شامل سلف ، راكتور آزمايشگاه و خازن ( مجموعه خازنهاي فشار قوي آزمايشگاه به همراه خازن كابل مورد آزمايش و همچنين منبع تغذيه ترانس تحريك آزمايشگاه ) وجود دارد.

 

تجهيزات موجود در داخل آزمايشگاه فشار قوي:

1- PD متر مدل PRESCO ساخت سوئيس

2- PD متر مدل TETTEX ساخت سوئيس

3- اسيلوسكوپ مدل LECROY ساخت سوئيس

4- دستگاه اندازه گيري ظرفيت خازني و تانژانت دلتا مدل HEAFELY ساخت سوئيس

5- سيستم ديونيزه كردن آب مدل HEAFELY ساخت سوئيس

6- كاليبراتور ساخت سوئيس

7- فيلتر برق شهر ساخت ايران

8- لايه بردار مدل HIPOTRONICS ساخت آمريكا

9- ترانس ايزوله مدل HIPOTRONICS ساخت آمريكا

10- رگولاتور ولتاژ مدل HIPOTRONICS ساخت آمريكا

11- ترانس تحريك مدل HIPOTRONICS ساخت آمريكا

12- راكتور فشار قوي مدل HIPOTRONICS ساخت آمريكا

13- فيلتر هاي فشار قوي مدل HIPOTRONICS ساخت آمريكا

14- خازن مقسم ولتاژ مدل HIPOTRONICS ساخت آمريكا

15- سركابل هاي فشار قوي مدل HIPOTRONICS ساخت آمريكا

16- دماسنج ساخت ايران

 

كابل هاي فشار متوسط و آزمايش هاي آنها:

با توجه به نقش مهم و حياتي كه كابل در سيستم هاي قدرت به عهده دارد ، انجام آزمايش هاي استاندارد بر روي اين تجهيز از اهميت خاصي برخوردار است زيرا بايستي به اندازه كافي از كاركرد اين تجهيز در شبكه اطمينان داشت. بر اين اساس كابل هاي توليدي مطابق استاندارد خاصي مورد آزمايش قرار مي گيرند. مهمترين استاندارد بين المللي كه امروزه مورد استفاده سازندگان و مصرف كنندگان تجهيزات الكتريكي(تجهيزات قدرت)قرار مي گيرد، استاندارد IEC مي باشد. به صورت كلي معمولاً در IEC براي هر تجهيزي سه دسته آزمايش در نظر گرفته مي شود كه عبارتند از :

1- تست نوعي يا تايپ(Type Test) 2- تست روتين يا جاري(Routin Test) 3- تست خاص يا نمونه(Special Test)

در مورد بعضي از تجهيزات به طور مثال كابل هاي فشار متوسط پليمري علاوه بر سه دسته آزمايش هاي فوق، دسته ديگري از آزمايش ها با عنوان آزمايش هاي بعد از نصب (Tests After Instaliation) در نظر گرفته شده است.

استاندارد مرجع IEC در مورد كابل هاي فشار متوسط استاندارد شماره 60502-2 مي باشد. در اين استاندارد ولتاژهاي نامي كابل به صورت (U0/U/Um)معرفي مي شوند كه U0 ولتاژ فازي فركانس قدرت U ولتاژ خطي فركانس قدرت و Um حداكثر ولتاژ سيستم مي باشد.


آزمايش هاي قابل انجام در آزمايشگاه فشار قوي:

1- آزمايش استقامت الكتريكي فركانس قدرت تا سطح ولتاژ 350KV

2- آزمايش اندازه گيري مقدار تخليه جزئي با دقت بسيار مناسب

3- آزمايش اندازه گيري ظرفيت خازني و ضريب تلفات عايقي

4- آزمايش بندينگ (Bending) كابل هاي فشار متوسط

5- آزمايش اندازه گيري مقدار ضريب تلفات عايقي كابل  

به زودي با تجهيز كامل آزمايشگاه دو آزمايش ذيل نيز بر روي كابل هاي فشار متوسط قابل انجام خواهد بود.

1- آزمايش سيكل حرارتي كه بوسيله ترانس تزريق جريان انجام خواهد گرفت.

2- همچنين با تهيه ژنراتور ضربه صاعقه نيز بر روي اينگونه كابل ها قابل انجام خواهد بود.

در صورت دو آزمايش فوق اين آزمايشگاه قابليت انجام تمامي آزمايش هاي كابل هاي فشار متوسط مطابق استاندارد  IEC را خواهد داشت.

در پايان باعث افتخار است به اطلاع برسانيم اكثر كابل هاي فشار متوسط توليدي شركت بدون تخليه ناقص و يا اصطلاحاً PD Free مي باشند و درصد بسيار ناچيزي از كابل ها داراي تخليه جزئي بيش از 1PC مي باشند و اين درحالي است كه مقدار تخليه مجاز در آزمايشگاه هاي جاري 10PC مي باشد.

 

براي مشاهده بهتر و چيدمان درست سايت از مرورگر هاي IE8/Firefox/Chrome استقاده نمائيد.